Легенда про тобівку

Населений пункт:
Івано-Франківськ
Школа:
Початкова школа №26 Івано-Франківської міської ради
Піб:
Павлюк Аліса Георгіївна
picture

Розвів цю легенду моєму дідусеві його тато, а йому – його тато. А знав він чимало легенд. Сталося це на Косівщині. Ось вам давня гуцульська легенда.

Колись давно, коли наші прабабусі і прадідусі були ще зовсім юними, коли дерева у лісах та горах були ще зовсім маленькими і крізь них видно було все, що око забажає – саме в ті часи жив собі один хлопчик. Звали його Іван, але всі лагідно кликали його Івком. Який той хлопчик робітний був! Зраночку вставав, на полонині карпатських гір сонце зустрічав, своїм дитячим співом та грою на сопілці пробуджував усіх навколо. Але часу не марнував, бо дуже важливу роботу мав. Зранку до вечора він з батьком майстрував чоботи, аби мали люди в чому ходити, а зі старшим братом кував усілякі гарнезні прикраси з металу. Бо гуцули ой як любили все блискуче, аби не лише блистіло, але й захищало, як броня.

А ввечері, коли всі лягали спати, хлопчик займався улюбленою справою: дивився на місяць та зорі, бо бачив у тому небі багато магії та незвіданого. І так, споглядаючи, як падають одні зірки й народжуються нові, він засинав. 

І ось однієї ночі наснився Івкові сон: наче йде він по небу, а півмісяць несе через плече. А той півмісяць прикрашений зорями, які розклалися рівненькими-рівненькими стежками в неймовірно красивий візерунок.

Прокинувся хлопчик щасливим та захопленим, й одразу розповів батькові про свій магічний сон. Батько дуже любив свого сина, тому вирішив одразу перетворити той сон у реальність. Вирізав із шкіри півкруги та зшив їх докупи, а верхню покришку прикрасив металевими бовтицями та капслями.

Прийшов до свого сина зі словами: «Ось тобі, Івко, твоя сумка». Одяг хлопчик ту сумку через плече, склав туди все необхідне та гордо покрокував горами, оспівуючи магічну красу Карпат та прославляючи світами таланти українського народу.

Так з’явилася перша чоловіча сумка і дали їй назву тобівка.

Саме така одна з найдавніших тобівок знаходиться в музеї, що в Івано-Франківську. Цей музей має назву “Мистецький дім Тобівка”. Унікальна та тобівка тим, що прикрашена по центру покришки тризубом. А це означає, що вона є не лише дуже давньою, але й рідкісною. 

Моя родина плекає і донині традиції нашого краю, зберігає в музеї рідкісні експонати традиційних українських строїв. 

Ласкаво запрошуємо вас особисто доторкнутися до нашої історії та переконатися в тому, якою культурно багатою є наша земля!

інші міфи
та легенди

Array ( [post_type] => post [category] => 43 [posts_per_page] => 5 [orderby] => rand [order] => ASC )

Легенда про походження назви села Милування

Є в Україні на Прикарпатті  невелике село з дивним йменням, село Милування.  Село, яке розмістилося на долонях розлогих полів і  дбайливо огорнуте лісовою пущею. Кажуть,...

Походження назви міста Коломия

Ми учні 6-го класу Коломийського ліцею №3 хочемо Вам представити легенди про походження назви нашого писанкового міста – Коломиї. Місто Коломия є центром історико-географічного регіону...

Легенда про річку Ворону

Колись давно через село Підлужжя, що на Івано-Франківщині, протікала безіменна річка. Одного разу на дереві біля річки звила гніздо та вивела пташенят ворона. Побачив те...

Легенда про озеро Марічейка

З давніх-давен Карпати вважали місцем скупчення особливої енергетики, що забезпечує заряд бадьорості, наділяє мудрістю та дарує довголіття. З українськими Карпатами пов’язано багато легенд, містичних оповідань....