Легенда про богиню Дану та живильну силу води

Населений пункт:
Новотроїцьке
Школа:
Будинок дитячої та юнацької творчості
Піб:
Шульга Ірина Леонтіївна
picture

З давніх-давен, коли небо було синє – синє, гори високі – високі, ріки та моря глибокі – глибокі жила Дана – богиня води, вічно юна і чарівна діва, незрівняна красуня.  Її називали богинею родючості, матір’ю всього живого. Дана була втіленням початку життя і щедро дарувала життєдайну воду рослинам, тваринам, людям.

   Найбільше шанували та любили богиню працелюбні люди Таврійського краю. Вода обожнювалася нашими пращурами, бо вона є цілющою, очищаючою, родючою силою природи, дійсно Живою. Безкраї Таврійські степи, пшеничні ниви, соняшникові поля не в змозі дати гарний врожай без води. Богиня Дана поважала наполегливих та старанних селян Тавриди. Її днем вважалась п’ятниця. Саме в цей день вона суворо судила тих, хто порушував її звичаї: прядіння та шиття. Чоловіки, жінки, діти звикли до гарного життя і вважали, що так буде завжди.

   Одного разу  жінки вирішили пошити до свят довгий – довгий обрядовий рушник. І так захопилися роботою, що не згледілися, як минув  тиждень та настала п’ятниця. Дана так розгнівалася на людей за їх працю в п’ятницю, що відвернулася від багатої та родючої  Південної Таврії.

    Спочатку зів’яли квіти та дерева… Потім похилилися тужаві голівоньки соняшника. Соловейко та жайворонок перестали співати дзвінкими переливами. Пекуче південне сонце та пронизливий вітер висушили Сиваш. Люди намагалися бережливо витрачати кожну краплину води та просили Дану змилоститися над неслухняним народом. Однак богиня була невблаганна!

    Дівчата щоранку та щовечора ритуальними піснями та танцями закликали Дану повернутися до їх краю. Однак богиня не чула їх! Юнаки здійснили обрядове купання в водоймах холодною та лютою зимою. Однак Дана не помічала їх! Чоловіки та жінки приносили в жертву коштовності, кидаючи їх у води річок та озер, криниць та джерел. Однак Дана не прийняла щедрі жертвоприношення!

     І лише наймудріші та найстарші жителі спекотного краю порадилися і вирішили, що прощення богині Дани можливо отримати лише наполегливою працею, власними силами та розумом. Думали та радилися три дні! І дійшли згоди: прокласти довгий – довгий канал до Дніпра: могутньої  водяної артерії! 

     І почалася кропітка та виснажлива робота під жаркими сонячними променями та сильними вітрами. Все населення Південної Таврії від малого до великого взяли до рук заступи ти лопати, кирки та мотики і почали  прокладати земляне русло. Вони копали вдень та вночі,  щохвилини та щогодини, кожен день, крім п’ятниці – улюбленого дня богині Дани.

    Розумне рішення, кмітливість, наполегливість дружнього Таврійського  народу  розчулили серце богині. Вона повернулася  до степового краю і побачила рукотворні канали, які простягнулися тисячами кілометрів до Дніпра. Дана змахнула рукою – і бурхливий потік річкової живильної води наповнив канали та приніс радість в спекотний край! Так прийшло зрошення на Південь України!!!

   Заспівали від щастя соловейко та жайворонок. Голівоньки соняшника та колоски  пшениці кивали в знак  подяки. Щедрі врожаї  повернулися до населення Таврії.

  Пройдуть роки, а ця легенда нехай передається із вуст в уста, від батьків до дітей, від дідів до внуків. Адже недарма у нашого народу і до цього часу існує звичай кидання монет саме у воду, щоб знову повернутися до тих місць на землі, де людина була щасливою. А для Південної Таврії  зрошувальні канали –  символ родючості та добробуту. А це і є щастя!!!

                                        Пройшли роки… Пройдуть віки…

Легенду цю запам’ятаймо!

Про чарівну богиню Дану

Дніпровську воду та канали.

Кожна тварина і рослина

Живуть лиш завдяки воді.

А ти – хоча іще дитина

Краплину кожну бережи!

Дніпро могутній та величний

У кожен дім приносить воду.

Щоб край Таврійський процвітав – 

Не будь байдужим бо природи!

інші міфи
та легенди

Array ( [post_type] => post [category] => 52 [posts_per_page] => 5 [orderby] => rand [order] => ASC ) Array ( [post_type] => post [category__not_in] => Array ( [0] => 52 ) [posts_per_page] => 1 [orderby] => rand [order] => ASC )

Легенда про село Дивне

З молоком матері, з ніжними словами колисанок приходить до нас любов до рідної землі. Немає такого села в Україні, яке не мало своєї легенди. Ось...

Ахіллів Біг

Численні народні бувальщини, перекази й легенди про таврійську землю пробуджують нашу уяву, спонукають до роздумів. Сьогодні ж, подолавши чималу відстань у часі й просторі, мандруватимемо...

Легенда «Сара-Булат»

У дуже далекі часи жила у нашому селищі одна татарська родина. Із самого ранку до пізньої ночі працювали вони у своєму винограднику та на великому...

Легенда про першу львівську залізницю

Це було давно.. ще тоді, коли у Львові провели першу залізницю. Точніше, пару років по тому… Зараз всі скажуть, що привидів не існує, або це...