Легенда про заснування Кам’янця-Подільського

Населений пункт:
Кам'янець-Подільський
Школа:
Кам'янець-Подільський ліцей І-ІІІ ступенів "Славутинка" Хмельницької обласної ради
Піб:
Репінецька Марина Володимирівна
picture

Коли великий литовський князь Ольгерд та його племінники, брати Коріатовичі, перемогли трьох татарських ханів і визволили наш край, повернувся Ольгерд у свою столицю, а 4 племінники вирішили залишитися на цих землях. Край зачарував їх своєю красою: у диких лісах багато було дичини, земля неозора просила плуга, щоб давати гарні врожаї, джерела манили чистою водою, річки були повні риби.

Поїхали якось брати Олександр, Юрій , Костянтин і Федір. Коріатовичі полювати на оленів. Але відстав старший брат, щоб коня напоїти, і заблукав. Глянь – з-за куща на пагорб вибіг олень. Роги його золотились у відблисках сонця, а копита були срібними.

–  Ось підстрелити б мені цього оленя, тоді б слава про мене линула, як про неперевершеного мисливця”, – подумав князь Олександр. Схопився він на коня і вирішив підстрелити оленя. Але біг олень так, що здавалося, ніби манить князя за собою. Ось олень знову поруч. Здавалося, що стріла потрапила, але немає – застрягла в пеньку. А олень зник. Зажурився князь, подумав: 

– Будуть з мене тепер сміятися, що нічого не підстрелив, ще й заблукав.

Але дивиться – олень поруч з ним і каже йому людським голосом:

– Сідай на мене, я виведу тебе з лісу. Я довезу тебе до місця, яке дасть тобі славу і буде тобі як рідний дім. Я покажу тобі острів чудовий, який посеред підков щастя. Там давно ворогами місто зруйноване, засипані землею його стіни, місто в руїнах відпочиває, а ти його відродиш разом з братами і будеш вважатися на всі часи великим правителем. Ти і твої браття будуть там княжити. Багатим буде місто, вільними та щасливими будуть люди, між собою не будуть сваритися. А про те, що не зміг вбити ти мене, Золоторогого зі срібними копитами, то не шкодуй, бо я не олень, я мрія твоя про заможне князівство.

І повіз олень князя до того острову, показавши туди таємну дорогу. Залишив Золоторогий князя, який на стомившись на полюванні, заснув міцно. Коли князь прокинувся, то відразу поїхав кликати братів подивитися на острів. І сподобалося його братам це місце також, тому що скелями захищений острів. 

Наказали Коріатовичі своїм воїнам вирубувати ліс. Почали будувати перша кам’яні житла на острові, а там, де і зараз знаходиться фортеця, у князів був феодальний замок, який захищав вхід в місто. І написали Коріатовичі грамоту “на замку”, в якій дали право тим, хто захоче в цьому місті жити, двадцять років податки не платити і самим своїм общинним життям керувати.

І скоро багато різного люду роботящого — майстрів і купців – у місто переселилося, почали будувати оселі, храми, майстерні та оборонні споруди. А назвали місто князі Кам`янцем тому, що з каменя місцевого (вапняку) будувався, а річку навколо Кам`янця назвали — Смотрич, від слова «смотреть», тому що чиста була така у річці вода, що як зі скелі вперше брати подивились вниз — то навіть крізь воду все, до камінців на дні проглядалось. Було навіть видно, як риба у річці пливе.

А пам`ять про оленя золоторогого — це золоті купола храмів, якими так славився Кам`янець (рис. 15) . Будували храм, щоб не тільки скелі, а й Бог кам`янчан захищав!

Прославилися брати на віки своїм правлінням. А вдячні жителі на їх честь назвали вулицю, якою Золоторогий олень провів старшого брата до маленького поселення, яке з часом переросло у потужне й неймовірно красиве місто…

Щороку тут відбуваються неймовірно яскраві, феєричні фести та свята, які задовольнять найвибагливіші смаки та уподобання.

У фортеці можна побачити театралізовані екскурсії Старим замком, його вежами і підземеллями. Місцевий екскурсовод – «староста» та його помічники – «свита», доповнюють побачене цікавими історіями, піснями, танцями, змушують гостей здійснити справжню мандрівку у часі. Не залишають байдужими й молодіжні рок-концерти та Всеукраїнський фестиваль сучасної української музики «Фортеця-фест». Зворушує серця своєю проникливістю та чуттєвістю фестиваль «Місто закоханих». Міжнародний історичний фестиваль Terra Heroica в Кам’янці – один із найпомпезніших військово-історичних фестивалів. Тут охочі можуть стати свідками справжніх військових приготувань: намети, табори, муштри та особливості побуту армій XVII ст. Протягом кількох днів понад п’ятсот воїнів сходяться в битві під мурами Старого замку, відтворюючи сюжети 350-річної давнини.

До дня Незалежності України тут відбувається надзвичайно важливий для усіх містян захід – Міжнародний історичний фестиваль «Остання столиця УНР». Він присвячений часам, коли Кам’янець-Подільський став столицею Української Народної Республіки. Під час фестивалю тут відтворюється доба української революції 1917 – 1921 років та боротьба наших співвітчизників за власну незалежну країну.

Надзвичайного розголосу набув вересневий музичний фест «Республіка», який щороку відбувається одразу на кількох сценах у Старому та Новому місті. Музика, танці, пісня, живопис – усі прояви вуличного мистецтва також можна побачити у ці дні у Кам’янці.

А фестиваль повітряних куль в Кам’янці-Подільському, який щороку влаштовують у місті з 1998 року, настільки сподобався відвідувачам та організаторам фесту, що його почали проводити тричі на рік: у лютому, травні та жовтні.

Багато цікавого приховує у своїх стінах це поціловане Богом місто та його фортеця. Тож, якщо ви полюбляєте відкривати для себе щось нове і цікаве, досі небачене, вам – до Кам’янця.

інші міфи
та легенди

Array ( [post_type] => post [category] => 53 [posts_per_page] => 5 [orderby] => rand [order] => ASC )

Легенда про село Ставчинці

Давно це було – тисячу чи більше років. Ніхто не скаже. Однак на мапі Хмельниччини живе, наче дівчина у віночку, село Ставчинці. Кажуть, що жила...

Легенда про Святе озеро

Колись давно переселились лісову місцину Малого Полісся добрі люди, які мріяли жити в мирі та злагоді. Збудували село велике і багате. Була тут і церква....

Немичинці: минуле та сьогодення

З давніх-давен на горбочках між невеличкою річечкою розкинулося невеличке мальовниче подільське село Немичинці. Село, в якому проживали працьовиті, веселі та талановиті жителі. Вони працювали на...

Легенда про місто Кам’янця-Подільського

В часи забуті і далекі,  Коли цвірінькали лелеки, А півні неслися, мов кури, –  Були мужі, неначе мури: Міцні, здорові, мов бики, Що м`яли кожному...