Легенда про виникнення Жовкви

Населений пункт:
Жовква
Школа:
Жовківський ЗЗСО І-ІІІ ст. №1
Піб:
Антохів Марта Романівна
picture

У далекі часи територія нашого рідного краю була в  складі Польщі й називалася Люблінщиною. Славилася Люблінщина своїми дуже гарними ландшафтами: розлогі поля, зелені ліси, красиві заквітчані поляни. Багато навколишніх сіл отримали назви завдяки найбільш популярним тут деревам чи іншим рослинам: Дубрівка, Вільховець, Дубляни, Соснина, Тернів тощо.

Проте ліси вирубували, щоб у людей було більше місця для господарства. Такою територією володів і пан Якуб. Але він був непростим чоловіком. Якуб був травником, можна сказати, місцевим цілителем, знахарем. Уся його родина збирала трави з навколишніх полян, лугів, полів. Неодноразово місцеві мешканці зверталися по допомогу до Якуба. 

Односельці дуже його поважали. І прості селяни, і заможні пани часто просили допомоги в нього, коли хтось із їх рідних хворів. За таке добре діло чоловік не просив нічого, люди самі дякували йому одягом, їжею чи просто добрим словом – все було приємно Якубові, бо в розкоші ніколи не жив. Дивувала гостей околиця його будинку – із ранньої весни і до пізньої осені оточена була хатина чоловіка різними травами, де переважали жовті квіти: первоцвіт, календула, жовтець, кульбаба, люцерна, деревій і ще багато інших золотистих рослин, назви яких були відомі тільки Якубу.

Все більше й більше про травника Якуба говорили на Люблінщині й за її межами. Й ось сам король Владислав Ягелла дізнався про місцевого цілителя. Король уже втратив будь-яку надію вилікувати свою важкохвору дружину. Найкращі придворні лікарі намагалися поставити її на ноги, та все марно.

Дізнавшись про Якуба, послав Владислав своїх підданих по травника, щоб ті привезли його до хворої дружини. Але ті повернулися самі, передавши від цілителя слова: ” Нехай король сам приїде з дружиною, а я спробую зробити все, щоб їм допомогти”.

Король дуже розгнівався від нахабності звичайнісінького селянина, але виходу не було: дружина щодня витрачала все більше й більше сил, і вирішив король їхати до травника. Чекала на них важка дорога, бо літня спека швидко втомлювала подорожніх. Король доклав зусиль, щоб поїздка дружини була неважкою. Він узяв дорогу, найкращу карету з найшвидшими кіньми. У дорозі  королева зі сумом дивилася на поляни з жовтими квітами й раптово знепритомніла. Король думав, що в цьому винен Якуб і  хотів покарати його побиттям, але, побачивши його перед собою, втратив мову. 

Якуб одразу зрозумів, хто завітав у його скромну садибу. Подивися на королеву і дав їй трішки зілля, розповів, як його запарювати й пити. Король подякував чоловікові й поїхав. Пройшов деякий час і диво сталося в королівському дворі – королева почала одужувати.

  

Владислав на знак великої подяки подарував Якубові багато земель на Люблінщині. Сам назвав чоловіка Якубом із Жовкви, бо ті жовті квіти добре запам’ятав зі своєї поїздки. Так і стали люди називати ту місцевість Жовквою. Якуб дуже піклувався про землі, шанобливо ставився до своїх підлеглих і дуже любив ту місцевість. 

Його потомки Микола і Станіслав теж були прив’язані до тих мальовничих земель. Згодом Станіслав отримав місцевість під Львовом і вже його син, також Станіслав, побудував там місто-фортецю, яке теж, із любові до родинного гнізда, назвав Жовквою, а щоб розрізняти ті два міста, використовували назви: Нова Жовква і Стара Жовква.  Стару Жовкву в кінці VII століття Олександр, син Станіслава, які стали носити прізвище Жолкевський, назвав ласкаво Жовківкою. А  Нова Жовква дуже швидко стала великим містом за розмірами й розкішшю. І стоїть те місто донині з тим замком Станіславовим у самому своєму серці.

інші міфи
та легенди

Array ( [post_type] => post [category] => 45 [posts_per_page] => 5 [orderby] => rand [order] => ASC )

Дрогобич – у ньому вся сіль

Колись, ще за сивої давнини, у місці, де серед лісу виринає гора Тептюж, існувало княже поселення Бич. Було воно справжньою фортецею – добре укріплене, із...

Легенда про львівські дощі

Якщо Вам випала така нагода, і Ви вперше завітали у наше романтичне місто Львів та збираєтесь на прекрасну дефіляду, посмакувати філіжанкою львівської кави з коліжанкою...

Легенда про Сопошин та Мацошин

Село Сопошин дуже давнє. Тут жили люди ще у ті тривожні часи, коли українські села потерпали від нападів турків і татар. Не оминуло лихо і...

Легенда про виникнення Львову

Старі літописи повідомляють, що Львів заснував і назвав на честь свого сина Лева князь Данило Галицький. Однак львів’яни люблять розповідати іншу романтичну легенду про походження...