Легенда про те, як козак дубом став

Населений пункт:
село Братське
Школа:
Братський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2
Піб:
Деменко Світлана Миколаївна
picture

Казку можна почути, намалювати, а можна і побачити.

Ось такою казкою серед степу розляглось і наше рідне селище Братське. Наша рідна домівка, рідна земля. Вона, напоєна сонцем, пахне духмяним хлібом, червонобокими яблуками, солодким медом та гіркими полинами.

А скільки скарбів сховали в собі ці давні історичні місця, які згадував ще грецький історик Геродот, подорожуючи нашим краєм. Тому, якщо добре прислухатися, можна почути безліч легенд, які шепоче розбійник-вітер, гуляючи безмежними степами. Таку легенду підслухали й ми.

Є в нашому селищі природна пам’ятка – парк Живковича. Розташований він на березі річки Мертвовод біля колишнього панського палацу. В парку росте дуб, якому більше ніж 200 років. Жителі селище називають його «Козак». Про нього і складено легенду «Як козак дубом став».

Було це давно. Перейшов офіцер Живкович зі своїми сербами на бік росіян, кинувши турецьку армію. Цариця Катерина дала йому за це на півдні України  у володіння землі навколо Братського. Переїхав він до України. Ну а жінка Живковича у турків зосталася.

Вирішив пан знову оженитися в Братському. Дворянок він не розшукував, бо дуже закохався у молоду та красиву доньку свого садівника. Згодом посватав  її.

Зрадів батько дівчини: донька панною стане.

А дівчина кохала молодого козака з Кам’януватки. От на дівич-вечір, перед весіллям, приїхав козак та викликав кохану на берег Мертвоводу. Вона і сватів кинула, побігла.

Та хтось доніс панові, мовляв, втекла. Живкович зібрав своїх слуг. Кинулися вони навздогін. На березі річки оточили козака та дівчину. Накинулись на юнака всі разом. А той був добрим воїном: як ухопив шаблю, так всі тікати від нього. Він прикриває дівчину, відбивається, тисне гайдуків. Ось, ось вирвуться та втечуть.

Бачить пан: не можуть підступитися слуги до козака, залишиться без нареченої. Вихопив пістоля і вистрілив юнакові прямо в серце. Похитнувся той, вражений на смерть. Та не впав. Ноги його вросли в землю і стали корінням, а сам козак – дубом. Розкинув руки-гілля, затуляє собою кохану, хоч уже й не людина, а могутнє дерево. Завмерли всі від жаху й подиву. А дівчина тим часом кинулася в Мертвовод і втопилася.

Русалкою стала. В ніч, коли втопилася, щороку виходить і голосить під дубом. Горе тому чоловікові, що з’явиться поблизу. Ухопить вона його – і в воду! Останнім часом русалка ніби зникла. А дуб і досі стоїть над річкою, край парку.

Ми зараз не можемо стверджувати, що розповідь є правдою. Не можемо цього і заперечити. Знаємо лиш, що дійсно на високій кручі над Мертвоводом стоїть палац пана Живковича (тепер тут наша школа). Розрісся біля школи парк, який носить ім’я Живковича. До речі, створив його Йосип Заремба. Так, саме той, який подарував Умані велике чудо – Софію. Живуть в нашому селищі козацькі нащадки – добрі, сміливі та працьовиті люди. Та ще стоїть на березі Мертвоводу старезний, але ще міцний дуб – Козак.

інші міфи
та легенди

Array ( [post_type] => post [category] => 46 [posts_per_page] => 5 [orderby] => rand [order] => ASC )

Легенда як горда дівчина перетворилася на калину

В давні часи дівчат називали не так, як тепер. Одну дівчину звали Калина. Йшла вона мимо городів, левад, лугів. А ось і криниця. Задивилася Калинка...

Легенда про Богоявленський ключ

Це було, мабуть, у ті часи, коли Ісус Христос ходив по світу і прийшов на нашу землю. Тоді тут жили різні племена, і завелися поміж...

Легенда про британський корабель

Сталося це дуже давно, ще за часів побудови міста Миколаїв. Колись завітали у гості декілька британських кораблів. Оскільки шлях їх був доволі довгий, одному з...

Легенда про безсмертник

Було це дуже давно. Татарські орди нападали на наші землі, спустошували села і міста, молодих і дужих чоловіків, красивих дівчат забирали в полон. На березі...