Базальтові стовпи

Населений пункт:
село Злазне
Школа:
Злазненський ліцей Головинської сільської ради Рівненського району Рівненської області
Піб:
Середа Валентина Петрівна
picture

У часи, коли ще не було людей,  на дні давнього моря прокинувся вулкан. Розжарена магма розливалася із жерла і, схолонувши,  застигала у місцях розлому дивними формами…

Те море загубилося у сивій давнині, замість нього вже росли дрімучі ліси, текли звивисті річки. У долині однієї з них жили вогнедишні дракони багатоголовці — гориничі. Пам’ять про них залишилася у назві річки — Горинь.

Через багато-багато років облюбували це місце й люди. Стали сходитися, “ злазитися ”, щоб тут оселитися, а згодом і назва знайшлася — Злазне. А ще через річку тут був лаз або узлаз, щоб по ньому перебиратися на протилежний берег, вкритий густим лісом.

Багато дичини водилося в тих лісах, багато риби плавало у річкових водах.

Часто люди бачили в тутешніх місцях польського короля Яна Казимира, який приїжджав на полювання і відпочивав на мальовничих берегах Горині.

Одного разу король так захопився гонитвою за диким звіром, що й не помітив, як загубив перстень коштовний. Коли огледівся,  засмутився дуже. Та й наказав слугам шукати вдень і вночі, перекопати ліс, а перстень знайти. А щоб не забути те місце, позначив на камені хрестом.

Кинулися всі слуги копати, довго  шукали   коштовність, та марно…

Аж раптом із-під землі почали поставати височенні кам’яні стовпи. Вони були дивної форми із п’ятьма  чи шістьма гранями, ніби велетні, що стояли рядами.

Згодом це місце назвали Яновою Долиною. А камінь базальт став дорогоцінним, бо почали його видобувати із землі та в інші країни продавати, дороги мостити, будинки зводити… 

Коли будете мандрувати майданами Варшави, Лондона, Праги чи Парижа, то побачите під ногами бруківку із  українського базальту, який залишив нам  на згадку про себе поліський вулкан. 

Янову Долину перейменували на село Базальтове. 

А камінь чекає, коли зможе ще більше служити людям, бо має чарівну силу: захищати вогнеборців, бути міцною обшивкою космічних кораблів, адже може перетворюватися на термостійке  волокно.

Ми  і зараз можемо милуватися базальтовими стовпами, осягнути велич дотику до природного дива, якому мільйони років! 

Зачаровує смарагдове озеро, що утворилося на місці одного відпрацьованого базальтового кар’єру, а посеред нього приваблює таємничістю острів Кохання.

Геологічний  заказник  місцевого значення “Базальтові стовпи” продовжує дивувати.  Тут переповідають уже сучасні легенди  про зйомку музичного кліпу співачки Руслани,  про те, як у одній із  копалень знімали фінальну сцену українського фільму “Поводир”, як  заказник  міг би бути серед семи природних  чудес України.

Отакі скарби дарує нам рідна земля! Тільки давайте по-справжньому любити її й берегти для нащадків!

Мандруймо Україною, відкриваймо дива, нам є чим пишатися!

інші міфи
та легенди

Array ( [post_type] => post [category] => 48 [posts_per_page] => 5 [orderby] => rand [order] => ASC ) Array ( [post_type] => post [category__not_in] => Array ( [0] => 48 ) [posts_per_page] => 1 [orderby] => rand [order] => ASC )

Чар-озера Полісся

Серед поліських лісів таємничо вікують з діда-прадіда три озера: Велике, Середнє та Хоромне. Вони розташовані близенько одне від одного й ось так приблизно виглядають на...

Легенда про Соколині гори

Колись давно у лісових хащах, далеко від села, жила бідна дівчина зі своїм дідусем. Збирали вони різні трави і виготовляли з них лікувальні напої. Люди...

Легенда про Азалію

Забрали якось татари в неволю одного парубка з наших країв. Ну, як водиться, закували в кайдани та й зробили рабом. А парубок (Іваном ніби звали...

Легенда про заснування міста Дніпро

Колись давно переміг коваль змія, який обклав людей поборами величезними. Запряг його коваль в плуг і обробив землю матінку. І виник з борозен Дніпро і...